تامپون بینی

تامپون بینی یا مش یک نوع پانسمان از جنس گاز استریل است که برای ترمیم برش های داخل بینی کاربرد دارد. این تامپون را بلافاصله بعد از جراحی پس از آغشته کردن به پماد تتراسایکلین، برای جلوگیری از خونریزی و استحکام ساختمان بینی داخل بینی قرار می دهند. در این مقاله قصد داریم در رابطه با تامپون و کاربرد های آن صحبت کنیم. همچنین به سوالات شما در رابطه با اینکه تامپون بینی چند روز باید بماند و آیا کشیدن تامپون بینی درد دارد پاسخ دهیم. اگر شما هم به تازگی جراحی بینی انجام داده اید و یا قصد انجام آن را دارید، حتما تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

تامپون بینی چیست؟

همانطور که گفته شد، تامپون یک نوع پانسمان از جنس گاز استریل است. نوع دیگر تامپون که امروزه کاربرد بیشتری پیدا کرده است، مینی تامپون است. در آوردن تامپون بینی به مراتب ساده تر از تامپون های قدیمی است.

چرا باید از تامپون بینی استفاده کرد؟

امروزه فقط در موارد خاص از تامپون بینی استفاده می شود. به کمک روش های نوین فقط در ۵% موارد جراحی از تامپون استفاده می شود. در ادامه به برخی از دلایل استفاده از تامپون می پردازیم.

  • وارد کردن یک فشار ملایم به تیغه میانی بینی برای نگه داشتن آن در موقعبت مناسب
  • حفظ فشار در برابر ناحیه تحت درمان برای جلوگبری از خون ریزی بعد از عمل جراحی
  • فشار به غشای تیغه بینی برای ترمیم استخوان ها و جلوگیری از جمع شدن خون زیر سطح پوست

 بیشتر بخوانید: چند روز بعد از کشیدن تامپون می توان بینی را تمیز کرد؟


تامپون بینی چند روز باید بماند؟

به طور کلی مدت زمان قرارا گیری تامپون داخل بینی ۱ یا ۲ روز است. البته این زمان در افراد مختلف با توجه به شرایط فرد و تشخیص پزشک متفاوت است. بنابر این بهتر است بعد از انجام جراحی به توصیه های پزشک خود گوش دهید و طبق توصیه پزشک عمل کنید.

آیا کشیدن تامپون بینی درد دارد؟

امروزه در جراحی ها حجم تامپون بکار گرفته توسط پزشک بسیار کم تر از گذشته است. به همین علت می شود گفت که کشیدن تامپون فرآیند دردناکی ندارد. برای جلوگیری از سوزش و درد بهتر است بعد از عمل از اسپری سالین استفاده شود. احساس کمی درد و سوزش و ناراحتی بعد از برداشتن تامپون طبیعی است، چرا که در دو روز اول مخاط داخل بینی دارای زخم و جراحت است. ولی به طور معمول، اکثر بیماران پس از برداشتن تامپون احساس راحتی می کنند. در صورتی که فکر میکنید برداشتن تامپون برای شما عمل دردناکی است، می توانید با چکاندن چند قطره داروی بی حسی مایع درون سوراخ ها، این فرآیند را برای خود آسان کنید. ولی به طور کلی توصیه ما این است که با صبر و آرامش، تامپون را بیرون بکشید و از داروهای جانبی استفاده نکنید. اگر بعد از کشیدن تامپون دچار خونریزی شدید، فورا پزشک خود را با خبر کنید.

پانوشت: جراحی بینی قیمتجراحی بینی گوشتیجراحی بینی ارزان 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 1 =