جراحی بینی از پر طرفدارترین و متداول ترین جراحی های زیبایی می باشد. نام دیگر این عمل که به رینوپلاستی معروف است که به دنبال آن جراح با تغییر در غضروف و استخوان بینی سعی در بدست آوردن ظاهر مطلوب برای بینی می باشد.

امروزه جراحان متخصص در جراحی بینی از روش جدید و مدرن استفاده می کنند، که تفاوت های بسیاری با شیوه های قدیمی دارد. در گذشته جراحی بینی بر اساس کاهش اجزای بینی نظیر استخوان و غضروف بود. به همین جهت چندین سال پس از عمل بینی، بینی حالت خوب خود را از دست میداد.

امروزه در روش های جدید و مدرن اصلا به دنبال کاهش غضروف و استخوان نیستند و تنها با تغییر شکل به نتیجه دلخواه می رسند. استفاده از روش های جدید این کمک را می کنند که بیماران کمتر دچار عوارض تنفسی بشوند و حتی بتوانند از روز اول تنفس خوبی داشته باشند.

در ادامه به نکات مهم در خصوص انتخاب جراحی متخصص بینی و دوران نقاهت آن میپردازیم:

 • چند مدل بینی داریم ؟
 • بینی استخوانی
 • بینی گوشتی
 • تفاوت بینی استخوانی و گوشتی در جراحی در چیست؟
 • جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی) به چه شکل هایی انجام می شود؟
 • جراحی بینی طبیعی
 • جراحی بینی نیمه فانتزی
 • جراحی بینی فانتزی
 • سپتوپلاستی چیست؟
 • مراقبت های بعد از عمل بینی به چه شکل انجام می شود؟
 • استراحت
 • کارکردن
 • استحمام کردن
 • مراقبت های بعد از عمل در خصوص بینی

چند مدل بینی داریم ؟

بینی های به طور طبیعی دارای شکل ها و حالت های مختلفی هستند که بنا بر این موضوع در دسته بندی متفاوتی جا می گیرند. در ادامه ما به انواع این بینی ها و ویژگی هایشان می پردازیم.

جراح بینی

جراحی بینی استخوانی

بینی های استخوانی همانطور که از نامشان پیداست دارای غضروف و استخوان های سختی می باشند و معمولا این بینی ها دارای قوز می باشند. این گونه بینی ها دارای پوست نازکی هستند.

وجود چنین ویژگی هایی باعث شده است که بیشتر جراحان زیبایی بینی معتقد باشند که عمل بینی های استخوانی به مراتب راحت تر و همین طور دارای نتیجه بهتری هست.

به طور خلاصه می توان ویژگی های بینی استخوانی را چنین گفت:

 • دارای پوست نازک
 • دارای استخوان و غضروف های محکم
 • بینی های با حالت قوز دار
 • امکان نتیجه بهتر برای عمل

جراحی بینی گوشتی

از ویژگی های بینی گوشتی می توان به پوست ضخیم آن اشاره داشت. این گونه از بینی ها دارای غضروف و استخوان ضعیفی می باشند. نوک این گونه بینی ها گرد و پهن است و دارای غده ای چربی فراوان است به همین سبب پوست روی بینی چرب و براق است.

هنگامی که از پایین به بینی های گوشتی نگاه می کنیم، آن را به شکل ذوزنقه می بینیم. پوست نیمه پایین این گونه بینی ها ضخیم تر از نیمه بالایی می باشد و به همین سبب نوک بینی افتاده و پهن دیده می شود.

ویژگی های بینی گوشتی به طور خلاصه:

 • پوست ضخیم
 • غضروف و استخوان ضعیف
 • نوک بینی گرد و پهن است
 • پوست نیمه پایین بینی ضخیم تر است
 • دارای غده چربی زیاد

تفاوت بینی استخوانی و گوشتی در جراحی چیست؟

همان طور که قبلا ذکر شده است تفاوت اصلی بینی استخوانی و گوشتی در ضخامت پوست آن ها و همین طور قوی بودن غضروف ها و استخوان های آن می باشد.

بینی های استخوانی معمولا کاندید بهتری هستند برای جراحی زیبایی بینی با مدل فانتزی هستند زیرا که اسکلت استخوانی و بافت کافی از غضروف درون آن ها وجود دارد.

در بینی های گوشتی نیز باید تغییرات کاملا متناسب با شرایط بینی ایجاد شود که علاوه بر این که ظاهر بینی حالت بهتری داشته باشند عیوب آن نیز برطرف شود.

گاهی ممکن است برای ایجاد ظاهر بهتر و دلخواه بیمارانی که دارای بینی گوشتی هستند از پیوند غضروف استفاده کنند.

نکته قابل ذکر در خصوص جراحی بینی این است که حتما بعد از عمل باید بیماران صبر و شکیبایی را پیشه کنند تا بعد از گذر چندین ماه به نتیجه دلخواه خود برسند.

بیشتر بدانید: هزینه جراحی لیفت سینه بر چه اساسی تعیین می شود؟

جراحی ابدومینوپلاستی چگونه انجام می شود؟

جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی) به چه شکل هایی انجام می شود؟

برای این که ظاهر بینی بعد از عمل جذاب تر دیده شود مدل های مختلفی را در نظر گرفته اند که بیماران می تواند در چهارچوب این مدل ها جراحی بینی را انجام دهند.

جراحی بینی طبیعی

جراحی زیبایی بینی به صورت طبیعی، همانطور که از نام آن پیداست شکل بینی به مانند یک بینی طبیعی زیبا تبدیل می شود. یعنی این که به هیچ وجه آن ظاهر مصنوعی و غیر طبعی را بعد از عمل در بینی طبیعی نمی بینید.

در این مدل سعی می شود که نواقص بینی مانند انحراف، قوز بینی، پهنای بینی، افتادگی بینی و … برطرف بشود. در این مدل سعی بر این است که بعد از عمل چهره فرد تغییر زیادی پیدا نکند و با حفظ شکل کلی بینی نواقص آن برطرف بشود.

تجربه نشان داده است که این گونه بینی ها بعد از عمل دارای عارضه کمتری چه در زمینه زیبایی و چه در زمینه تنفسی هستند و اجزای صورت تناسب خود را حفظ می کنند.

متقاضی این مدل بینی اکثر آقایون و همین طور خانم ها می باشدکه به دنبال زیبایی طبیعی هستند.

دکتر امیر رضا معتبر از متخهصصین جراحی بینی به سبک طبیعی در تهران می باشند .

جراح بینی

جراحی بینی نیمه فانتزی

این مدل از بینی بیشتر مورد توجه خانم ها واقع می شود و خیلی از خانم ها علاقه مند که بینی خود را به سبک نیمه فانتزی در بیاورند.

در این مدل از بینی نوک بینی و همین طور قوس بینی بیشتر از عمل بینی طبیعی می باشد و همین طور پهنای بینی کمتر از بیمه طبیعی می باشد.

در بینی فانتزی به هیچ وجه المان های مصنوعی همچون بینی خوکی و بیش از حد سر بالا و بینی سرسره ای دیده نمی شود و تنها همان طور که قبلا گفته شده بود اندکی از بینی طبیعی کوچکتر و سربالا تر است.

در بینی فانتزی به اندازه طبیعی نباید انتظار عملکر خوب تنفسی را داشت، کما این که اگر دکتر مجرب و خوب باشد قطعا عملکرد تنفسی نیز در بهترین حالت خود قرار می گیرد. دکتر امیر رضا معتبر از متبحرترین متتخصصین زیبایی در عمل بینی به سبک نیمه فانتزی می باشند.

جراحی بینی فانتزی

با اینکه جراحی مدل بینی عروسکی برای برخی مناسب نیست، اما همچنان اصرار به این جراحی دارند تا تیغه بینی بیش‌ از حد باریک شود و شیار بالای پره‌های بینی در نمای روبرو ایجاد شود که در اصلاح به آن خط افتادن ظریف بالای پره بینی می‌گویند.

جراحی بینی به سبک فانتزی عروسکی نیز طرفداران خود را دارد که بیشتر در خانم ها و در سنین کم می باشد.لازم به ذکر است که عمل بینی به سبک فانتزی مناسب هر صورت و هر مدل بینی نمی باشد و عده ای با اصرار بر این که بینی خود را به این صورت در بیاورند ممکن است در اینده پشیمان بشوند.

در این مدل از عمل، بینی بسیار کوچک و سربالا می شود و بین قوس با شیب زیادی دارد. که معمولا باعث ایجاد عارضه های تنفسی می شود و همچنین ممکن است که بعد از چند سال بینی زیبایی و حالت اولیه خود را از دست یدهد.

در این حالت گاهی اوقات افراد ناچار به انجام عمل ترمیمی می شوند.

در چه حالت عوارض تزریق چربی به باسن بیشتر می شود؟

در جریان عمل پیکرتراشی چه اتفاقی می افتد؟

سپتوپلاستی چیست؟

در حالت عادی تیغه بین دو حفره بینی دقیقا در وسط آن قرار گرفته است و همین امر موجب می شود جریان هوا به طور مساوی به دو طرف مجاری تنفسی برسد، در صورتی که این تیغه به یک طرف تمایل پیدا کند موجب بروز مشکلاتی مانند اختلال در تنفس، ایجاد سردرد و خون دماغ می شود.

جراحی سپتوپلاستی مدلی است از جراحی بینی که به همین خاطر یعنی برطرف سازی انحنای تیغه بینی انجام می شود و با کمک این جراحی تنفس فرد بهبود می یابد.

در این عمل جراح دیواره ی بینی یا همان سپتوم را با حذف قسمت هایی به محل اول خود برمیگرداند.

مراقبت های بعد از عمل بینی به چه شکل انجام می شود؟

بعد از عمل بینی باید تا مدتی باید یکی سری کار ها را با رعایت یکی از سری از نکات انجام دهید. که در ادامه آن ها را توضیح می دهیم:

جراح بینی

استراحت

پس از عمل بینی تا مدتی تقریبا دو هفته باید سر خود را در هنگام خواب بالا نگه دارید، برای این کار بهتر است از دو بالشت استفاده کنید و همچنین شیوه ی بهتر این هست که از بالشت های گردنی استفاده کنید که سر به سمت راست یا چپ متمایل نشود.

در هنگام استراحت برای کاهش ورم و کبودی های احتمالی از کمپرس سرد استفاده کنید این کار برای ۴۸ ساعت اولیه پس از  جراحی مناسب هست که هم برای کاهش درد و هم برای تورم استفاده می شود.

کار کردن

بعد از عمل بینی به مدت یک هفته باید از محل کار و یا تحصیل خود مرخصی بگیرید.

اگر برای شما داشتن گچ و همین طور کمبود های احتمالی مسئله ای ندارد و کار شما سبک هست می توانید بعد از ۳ الی ۴ روز به محل کار خود برگردید.

در صورت بیرون رفتن حتما از کرم ضدافتاب استفاده کنید و از قرار گرفتن به مدت طولانی در زیر نور آفتاب بپرهیزید.

در مدت دوران نقاهت خود از بلند کردن اجسام سنگین و خم شدن بپرهیزید زیرا که این کار باعث تشدید تورم شما می شود و هم این که با این کار فشار خون بالا می رود و در نهایت موجب خون ریزی نیز می شود.

استحمام کردن

در هفته اول بعد از عمل بینی باید به گونه ای حمام بروید که پانسمان شما خیس نشود برای این کار می توانید تنها موهای خود را از پشت بشویید.

برای خشک کردن موهای خود تنها از سشوار دستی کمک بگیرید و در این مدت استفاده کردن از سشوار های سالنی مناسب نمی باشد.

در خصوص آمار جراحی بینی در ایران چه میدانید؟

مراقبت های بعد از عمل در خصوص بینی

در این مدت به هیچ وجه بینی خود را بالا نکشید زیرا این کار نه تنها راه تنفسی شما را باز نمی کند بلکه بیشتر باعث احتقان در راه بینی می شود و همین طور می تواند باعث تشدید تورم نیز بشود.

به مدت ۱۴ روز بعد از عمل تحت هیچ شرایطی فین نکنید زیرا که باعث خونریزی می شود . برای تمیز کردن بینی خود در این مدت از اسپری بینی سالین استفاده کنید و بینی خود را شستشو بدهید.

بخیه های بینی را با استفاده از هیدروژن پراکسید تمیز و ضدعفونی کنید و با کمک وازلین روی بخیه های را چرب نگه دارید که نخ های بخیه شما را در این مدت اذیت نکند.

پانوشت: رینوپلاستی, سپتوپلاستی, جراحی زیبایی بینی, جراحی بینی عمل بینی, بهترین دکتر عمل بینی, هزینه عمل بینی, قیمت عمل بینی, عمل بینی در تهران, کلینیک عمل بینی در تهران 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − 7 =