یکی از عواملی که در موفقیت و تثبیت عمل بینی موثر است مراقبت های بعد از جراحی است. بدون رعایت موارد مراقبتی نمی توان نتیجه مطلوبی از عمل بینی گرفت. برخی از این اقدامات را خود پزشک بعد از جراحی انجام می دهد و بخش بیشتر آن به عهده خود داوطلب است. یکی از کارهایی که برای محافظت از بینی و تثبیت تغییرات انجام می شود تامپون گذاری است. تامپون بینی به یک تکه گاز استریل یا پنبه فشرده شده گفته می شود که به صورت لوله شده داخل سوراخ های بینی قرار داده می شود. البته انواع دیگری از تامپون بینی نیز وجود دارد. مانند تامپون های آماده که در بسته بندی عرضه می شوند. تامپون بینی مزایا و معایبی دارد که معایب آن باعث شده روش های عمل بینی بدون تامپون محبوبیت بیشتری داشته باشد. در ادامه درباره تامپون و ویژگی های آن صحبت می کنیم و روش عمل بینی بدون تامپون را توضیح می دهیم.

جایگزین های تامپون چیست؟

برای اینکه بیمار درد کمتری را هنگام بیرون کشیدن تامپون احساس کند و راه تنفس او نیز بسته نشود از راه های جایگزین استفاده می شود. علت احساس درد در هنگام بیرون کشیدن تامپون همچنین می تواند خشک شدن مخاط بینی و چسبیدن آن به تامپون باشد. تامپون در هنگام قرار دادن با پماد تتراسایکلین چرب می شود ولی در هنگام بیرون کشیدن خاصیت چرب شدن خود را ندارد و به راحتی قرار دادن آن خارج نمی شود. امروزه به جای تامپون از استنت یا ایروی(Airway) استفاده می شود. استنت از جنس پلاستیک است و حالت ژله ای دارد.

مزیت استنت نسبت به تامپون این است که خارج کردن آن راحت تر است و درد کمتری دارد. علاوه بر آن در وسط استنت سوراخ تعبیه شده که راه تنفسی را باز نگه می دارد. استنت تمام مزایای تامپون را نیز دارد و به خوبی بافت بینی را محکم در جای خود نگه می دارد. برای جلوگیری از خارج شدن مخاط بینی چند لایه گاز استریل در زیر بینی بسته می شود که همان کار تامپون را به شکل بهتری انجام می دهد. عمل بینی بدون تامپون به خاطر داشتن مزیت بیشتر محبوبیت بیشتری دارد و امروزه کمتر کسی از تامپون استفاده می کند.

معایب استفاده از تامپون چیست؟

در صورت استفاده از تامپون، باید تا یک هفته این کار ادامه یابد. چنین تجربه ای برای اکثر داوطلبان عمل زیبایی بینی بسیار ناخوشایند است. در ادامه معایب استفاده از تامپون را توضیح می دهیم.

انسداد مسیر تنفس

وجود تامپون داخل بینی مسیر هوا را مسدود می کند و فرد نمی تواند در این مدت از راه بینی نفس بکشد. در نتیجه مجبور است از طریق دهان تنفس را انجام دهد. این کار باعث می شود دهان و لب مرتبا خشک شود و فرد مجبور است برای حفظ رطوبت دهان و لب مدام از مایعات و مرطوب کننده لب استفاده کند.

خشک شدن ترشحات بینی و احساس گرفتگی بینی

با وجود اینکه تامپون ترشحات و خون بینی را جذب می کند اما بعد از مدتی مخاط و خون بینی خشک شده و باعث گرفتگی و احساس ناخوشایند در بینی می شود.

احساس درد هنگام بیرون کشیدن تامپون

یکی دیگر از معایبی که باعث تمایل افراد به شیوه های بدون تامپون می شود احساس درد در هنگام بیرون کشیدن تامپون است. به دلیل اینکه تامپون به دیواره های بینی فشار می آورد در هنگام بیرون کشیدن آن فرد مقداری درد را تجربه می کند.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + هفده =